Cilj projekta je unaprijediti znanstveno-istraživačku infrastrukturu Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša u svrhu jačanja kapaciteta za znanstvena istraživanja i inovacije u STEM području (biotehnologija), s primjenom u poljoprivredi, te poticanje suradnje s gospodarstvenicima Jadranske Hrvatske.
Unaprjeđenje znanstveno-istraživačke infrastrukture omogućit će podizanje kapaciteta Instituta za istraživanje, razvoj i inovacije u mediteranskoj poljoprivredi, prehrambenoj tehnologiji i šumarstvu. Specifični ciljevi projekta uključuju podizanje standarda znanstvene zajednice kroz razvoj infrastrukture, jačanje biotehničkih znanosti u Hrvatskoj, rješavanje društvenih izazova u zelenim tehnologijama, jačanje međunarodne konkurentnosti, te stvaranje boljih uvjeta za mlade istraživače i suradnju s poslovnim sektorom.
Projekt obuhvaća:
- glavni infrastrukturni zahvat – gradnju i opremanje Centra za naprednu analitiku i podršku razvoju mediteranskih poljoprivrednih proizvoda na lokaciji Split – Duilovo,
- manji infrastrukturni zahvat – uređenje složene građevine na lokaciji Kaštel Stari, te
- obnovu/sanaciju tehnološke infrastrukture/okoliša na lokaciji Split – Duilovo.
Nova infrastruktura biti će dostupna svim istraživačima Instituta i doprinijeti jačanju suradnje s domaćim i stranim istraživačkim institucijama. Pridonijeti će konkurentnosti hrvatskog gospodarstva a Institutu osigurati poziciju centra za istraživanje i inovacije u mediteranskom području.
Opis zahvata:
- Gradnja i opremanje Centra za naprednu analitiku i podršku razvoju mediteranskih poljoprivrednih proizvoda
Centar za naprednu analitiku i podršku razvoju mediteranskih poljoprivrednih proizvoda izgradit će se rekonstrukcijom postojećih objekata na lokaciji Split, Duilovo. Nova, složena građevina (Slika 1 i 1a), sastavljena od zgrada A, B i C, opremiti će se s modernom znanstveno-istraživačkom opremom.
Zgrada A će služiti kao prostor za uzgoj biljaka u kontroliranim uvjetima. Osnovna namjena zgrade B je smještanje analitičkog centra s polivalentnim analitičkim laboratorijem u kojem će se analizirati biljni materijal, poljoprivredni i prehrambeni proizvodi, tlo i voda. U ovom laboratoriju će se uspostaviti tri osnovne analitičke jedinice: metabolomika, funkcionalna genomika i elementarni sastav ekosustava. Osim polivalentnog laboratorija, u građevini B smjestit će se: knjižnica, laboratorij za fenotipska istraživanja, multimedijalna konferencijska dvorana s predvorjem, kapaciteta 150 sjedećih mjesta. Biti će tu i prostor za mrežne poslužitelje (e-infrastruktura) te eksperimentalni vinski podrum s ampelometrijom, namijenjen za preradu malih količina grožđa i opremljen za testiranje novih tehnologija u proizvodnji vina. U građevini B biti će smješten i dormitorij, s četiri opremljene sobe, namijenjene za boravak stranih i domaćih gostujućih mladih istraživača (doktorskih studenata, poslijedoktoranada) i znanstvenika. Namjena zgrade C je osiguranje prostora za preradu voća, povrća i ljekovitog bilja.
Izrađenim Projektom opreme detaljno je specificirano opremanje složene građevine (A, B i C) znanstveno-istraživačkom opremom, gotovim i laboratorijskim namještajem, informatičkom i multimedijalnom opremom, opremom za video-nadzor i telekomunikacijskom opremom kao i opremom za uređenje i održavanje okoliša i prometnih površina.
Centar će objediniti niz suvremeno opremljenih prostornih kapaciteta. Novoizgrađeni Centar će se integrirati u reformiranu organizacijsku strukturu Instituta, kao zajednička jedinica za znanstvenu potporu oslanjajući se na koncept otvorene znanosti.
Slika 1. Izgled buduće građevine Centra
Slika 1a. Tlocrt buduće građevine Centra iz Glavnog projekta
(mapa 1- Arhitektonski projekt)
Slika 2. Vizualizacija karakterističnog laboratorija (iz Projekta opreme)
2. Uređenje složene građevine na lokaciji Kaštel Stari
Na ovoj lokaciji projektom će se urediti složena građevina (A i B). U građevini A će osigurati prostor za osnovne analize biljnog materijala i radionice o maslinarstvu, dok će građevina B (Slika 3) biti opremljena suvremenom uljarom za eksperimentalnu proizvodnju maslinova ulja.
Slika 3. Južno pročelje zgrade B (uljara) – planirano stanje
3. Obnova tehnološke infrastrukture na lokaciji Split – Duilovo
Na lokaciji Split – Duilovo, projektom će se obnovit ili sanirati tehnološka infrastruktura Instituta kroz slijedeće manje zahvate:
- ograđivanje i izgradnju makadamskih puteva, staza i rampi,
- izgradnju plastenika, površine 300 m2, za uzgoj i istraživanje poljoprivrednih kultura pri sadnji u tlu (Slika 4),
- uređenje dviju šumarskih demo-površina (Slika 5) i
- i konstruktivnu sanacija, uz obnovu krovišta, dviju pomoćnih zgrada (Slika 6).
Slika 4. Poprečni presjek budućeg plastenika (Glavni projekt)
Slika 5. Prikaz šumarskih površina koje će se uredit
Slika 6. Izvadak iz projekta sanacije jedne od dviju pomoćnih zgrada