Cilj projekta je unaprijediti znanstveno-istraživačku infrastrukturu Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša u svrhu jačanja kapaciteta za znanstvena istraživanja i inovacije u STEM području (biotehnologija), s primjenom u poljoprivredi, te poticanje suradnje s gospodarstvenicima Jadranske Hrvatske.
Unaprjeđenje znanstveno-istraživačke infrastrukture omogućit će podizanje kapaciteta Instituta za istraživanje, razvoj i inovacije u mediteranskoj poljoprivredi, prehrambenoj tehnologiji i šumarstvu. Specifični ciljevi projekta uključuju podizanje standarda znanstvene zajednice kroz razvoj infrastrukture, jačanje biotehničkih znanosti u Hrvatskoj, rješavanje društvenih izazova u zelenim tehnologijama, jačanje međunarodne konkurentnosti, te stvaranje boljih uvjeta za mlade istraživače i suradnju s poslovnim sektorom.
Projekt obuhvaća:
- glavni infrastrukturni zahvat – gradnju i opremanje Centra za naprednu analitiku i podršku razvoju mediteranskih poljoprivrednih proizvoda na lokaciji Split – Duilovo,
- manji infrastrukturni zahvat – uređenje složene građevine na lokaciji Kaštel Stari, te
- obnovu/sanaciju tehnološke infrastrukture/okoliša na lokaciji Split – Duilovo.
Nova infrastruktura biti će dostupna svim istraživačima Instituta i doprinijeti jačanju suradnje s domaćim i stranim istraživačkim institucijama. Pridonijeti će konkurentnosti hrvatskog gospodarstva a Institutu osigurati poziciju centra za istraživanje i inovacije u mediteranskom području.
Opis zahvata:
- Gradnja i opremanje Centra za naprednu analitiku i podršku razvoju mediteranskih poljoprivrednih proizvoda
Centar za naprednu analitiku i podršku razvoju mediteranskih poljoprivrednih proizvoda izgradit će se rekonstrukcijom postojećih objekata na lokaciji Split, Duilovo. Nova, složena građevina (Slika 1 i 1a), sastavljena od zgrada A, B i C, opremiti će se s modernom znanstveno-istraživačkom opremom.
Zgrada A će služiti kao prostor za uzgoj biljaka u kontroliranim uvjetima. Osnovna namjena zgrade B je smještanje analitičkog centra s polivalentnim analitičkim laboratorijem u kojem će se analizirati biljni materijal, poljoprivredni i prehrambeni proizvodi, tlo i voda. U ovom laboratoriju će se uspostaviti tri osnovne analitičke jedinice: metabolomika, funkcionalna genomika i elementarni sastav ekosustava. Osim polivalentnog laboratorija, u građevini B smjestit će se: knjižnica, laboratorij za fenotipska istraživanja, multimedijalna konferencijska dvorana s predvorjem, kapaciteta 150 sjedećih mjesta. Biti će tu i prostor za mrežne poslužitelje (e-infrastruktura) te eksperimentalni vinski podrum s ampelometrijom, namijenjen za preradu malih količina grožđa i opremljen za testiranje novih tehnologija u proizvodnji vina. U građevini B biti će smješten i dormitorij, s četiri opremljene sobe, namijenjene za boravak stranih i domaćih gostujućih mladih istraživača (doktorskih studenata, poslijedoktoranada) i znanstvenika. Namjena zgrade C je osiguranje prostora za preradu voća, povrća i ljekovitog bilja.
Izrađenim Projektom opreme detaljno je specificirano opremanje složene građevine (A, B i C) znanstveno-istraživačkom opremom, gotovim i laboratorijskim namještajem, informatičkom i multimedijalnom opremom, opremom za video-nadzor i telekomunikacijskom opremom kao i opremom za uređenje i održavanje okoliša i prometnih površina.
Centar će objediniti niz suvremeno opremljenih prostornih kapaciteta. Novoizgrađeni Centar će se integrirati u reformiranu organizacijsku strukturu Instituta, kao zajednička jedinica za znanstvenu potporu oslanjajući se na koncept otvorene znanosti.
Slika 1. Izgled buduće složene građevine Centra koju čine tri zgrade A, B i C.
Opis: Zgrada A će biti prizemnica maksimalnih tlocrtnih gabarita dimenzija 10,31 x 18,74 m, pravokutnog oblika, maksimalne visine 3,90 metara. Glavni ulaz u zgradu A je sa sjeverozapadne strane, dok se na jugoistočnoj strani nalazi servisni ulaz. Krov je ravan. Zgrada B će biti dvoetažna (prizemlje i prvi kat), maksimalnih tlocrtnih gabarita dimenzija 63,70 x 48,96 m, projektirana u obliku slova U, maksimalne visine 7,90 metara. Glavni ulaz u zgradu B je sa sjeveroistočne strane, dok se na jugoistočnoj strani nalazi servisni ulaz. Krov je ravan te sadrži više nivoa. Klima komore i dizalice topline smještene su na krovu, kao i fotonaponski paneli. Zgrada C će biti prizemnica maksimalnih tlocrtnih gabarita dimenzija 32,31 x 12,37 m, pravokutnog oblika, maksimalne visine 3,90 metara. Glavni ulaz u zgradu C je sa jugozapadne strane, dok se na jugozapadnoj i jugoistočnoj strani nalaze servisni ulazi. Krov je ravan.
Slika 1a. Tlocrt buduće građevine Centra iz Glavnog projekta
(mapa 1- Arhitektonski projekt)
Opis: Slika prikazuje tlocrt složene građevine Centra, detaljno opisane kod Slike 1, te uređenja okoliša zgrade. Površina planiranih ozelenjenih površina iznosi 3.730,11 metara kvadratnih a uključuje sadnju novih 65 stabala.
Slika 2. Vizualizacija karakterističnog laboratorija (iz Projekta opreme)
Opis: Slika 2 prikazuje viđenje budućeg laboratorija za uzorke DNA; svijetli laboratorijski namještaj čine četiri laboratorijska stola s policama, laboratorijske stolice i ormarići. Površina laboratorija je pravokutnog oblika, s desne strane su prozori a s lijeve, prema hodniku, su staklene stjenke.
2. Uređenje složene građevine na lokaciji Kaštel Stari
Na ovoj lokaciji projektom će se urediti složena građevina (A i B). U građevini A će osigurati prostor za osnovne analize biljnog materijala i radionice o maslinarstvu, dok će građevina B (Slika 3) biti opremljena suvremenom uljarom za eksperimentalnu proizvodnju maslinova ulja.
Slika 3. Južno pročelje zgrade B (uljara) – planirano stanje
Opis: Na slici je nacrt paniranog stanja južnog pročelja zgrade uljare Instituta u Kaštel Starom. Visina i katnost građevine se ne mijenjaju. Postojeća nadstrešnica nad terasom, dimenzija 13,35 x 2,52 m, mijenja se zbog dotrajalosti. Izvodi se nova zamjenska nadstrešnica na koju se planira postavljanje sustava fotonaponskih panela. Na južnom pročelju se nalaze ulazi za prihvat robe; svi postojeći vanjski zatvori se zamjenjuju novom PVC-stolarijom, ostakljenom IZO-staklom.
3. Obnova tehnološke infrastrukture na lokaciji Split – Duilovo
Na lokaciji Split – Duilovo, projektom će se obnovit ili sanirati tehnološka infrastruktura Instituta kroz slijedeće manje zahvate:
- ograđivanje i izgradnju makadamskih puteva, staza i rampi,
- izgradnju plastenika, površine 300 m2, za uzgoj i istraživanje poljoprivrednih kultura pri sadnji u tlu (Slika 4),
- uređenje dviju šumarskih demo-površina (Slika 5) i
- i konstruktivnu sanacija, uz obnovu krovišta, dviju pomoćnih zgrada (Slika 6).
Slika 4. Poprečni presjek i ulazno pročelje budućeg plastenika (Glavni projekt)
Opis: Na slicu su dva crteža. Gornji crtež prikazuje poprečni presjek jednobrodnog tunelskog plastenika, u mjerilu 1:100, širine 10 m s ravnim bočnim stranicama visine 3 m, visine u sljemenu 4,80 metra. Osnovna konstrukcija plastenika izvedena je u cijelosti iz tankostjenih obostrano pocinčanih čeličnih cijevi promjera Ø76, Ø60 i Ø32 mm. Pokrov plastenika izveden je iz dvostruke PVC folije, UV stabilizirane. Donji crtež jednostavno prikazuje prednju stranu plastenika, na kojem su ulazna jednokrilna vrata.
Slika 5. Prikaz šumarskih površina koje će se uredit
Opis: Slika prikazuje geodetski snimak posjeda Instituta u Duilovu, na kojem su crveno zaokružene dvije zapuštene šumarske površine. Iste će se urediti u demo-površine.
Površina prvog zahvata je cca 1500 metara kvadratnih a smještena je na zapadu Institutskog posjeda, na relativno ravnom terenu; pravokutnog je oblika a sa sjeverne strane naglašenih kamenih struktura. Južna strana omeđena je zidom koji je dijeli od utilitarnog vrta i to u dužini od cca 56 metara. Pokrovnost površine drvećem i grmljem iznosi 70%, a niskim raslinjem 30%.
Druga lokacija ima površinu cca 2100 metara kvadratnih. Sa sjeverne strane je omeđena kamenim zidom, s južne strane graniči s obradivim površinama Instituta a s istočne strane je omeđena Vrgoračkom ulicom. Konfiguracija tla tipična je za primorska područja s plitkim tlom na vapnenačkim stijenama i kamenitim strukturama raznih dimenzija, obraslim vegetacijom. Osnovna biljna vrsta koju nalazimo na ovoj lokaciji je alepski bor.
Slika 6. Izvadak iz projekta konstruktivne sanacije jedne od dviju pomoćnih zgrada
Opis: Crtež predstavlja nacrt južnog pročelja pomoćne zgrade, koja tlocrtno ima oblik razvučenog slova U, na lokaciji Duilovo u Splitu. U sklopu sanacije zgrade obnovit će se i krovište. Detalji koji se ističu su slici su presjeci budućeg višestrešnog, drvenog roženičkog krova, s istaknutim elementima za postavljanje kupa kanalica (kupa kanalica, kontraletva, letva, hidroizolacija/parna brana, drvene grede itd.)